«

Aktualności

NadchodząceMinione


21-05-2018   17:00

Reaktywacja zespołu VARSOVIA

To był pamiętny dzień - 2 października 1978 roku - w Domu Kultury "Za Żelazną Bramą", działającym przy Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie, powstał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Varsovia.

Pomysł przedsięwzięcia zrodził się w głowie pani Grażyny Olewskiej-Wehrli, dyrektorki Domu Kultury.

Posiadam wspaniałe pomieszczenia, wielką salę, idealną do ćwiczeń. Oczami wyobraźni widziałam, jak tętni życiem zapełniona roześmianymi dzieciakami uczącymi się naszych tańców ludowych - wspomina pani Grażyna.

Jej marzeniem było stworzenie zespołu na wzór "Mazowsza". Przychylność władz spółdzielni już miała. Pomysł jak ściągnąć dzieci też. Potrzebna była pomoc fachowców. Nie namyślając się długo postanowiła szturmem zdobyć serce pani Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej (współzałożycielki Zespołu "Mazowsze").

Kupiłam wielki kosz nagietek i bez zapowiedzi pojechałam do pani Miry do Karolina (siedziby "Mazowsza"). Pani Mira z całą pewnością dostawała piękniejsze kwiaty, ale ten kosz i mój entuzjazm podbiły jej serce i zgodziła się pomóc - mówi z uśmiechem pani Grażyna.

W ten sposób pracę artystyczną z grupą dzieci i młodzieży szkół warszawskich rozpoczęli członkowie "Mazowsza" - wytypowani osobiście przez panią Mirę: Halina Ossowska-Borys, Alojzy Rogocki i Witold Zapała, który też zajął się choreografią. W krótkim czasie do tego grona dołączyła pani Zofia Pawlak.

Na pierwsze eliminacje zjawiła się setka dzieci. Były już po wstępnych przesłuchaniach zorganizowanych w szkołach - opowiada pani Grażyna.

 

Wybraliśmy 80 dzieciaków, które dotrwały do koncertu inauguracyjnego. Pani Mira przyjeżdżała przyglądać się próbom. My też odwiedziliśmy Karolin

Inauguracyjny koncert odbył się 25 czerwca 1980 roku w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Varsovia od razu podbiła serca publiczności, zyskując sobie wielu zagorzałych wielbicieli.

Od tego momentu Zespół zaczął jeździć po kraju z koncertami. Między innymi brał udział w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, w obchodach 1000-lecia Gdańska, w otwarciu Targów Turystycznych "TT Warsaw" w Warszawie.

W 1986 roku Varsovia po raz pierwszy wyjechała na zagraniczne tournée do Stanów Zjednoczonych. Była przyjmowana z ogromnym uznaniem i godnie reprezentowała Polskę. Dzieci olśniły Amerykanów i bisom nie było końca.

Przez zespół przewinęło się ponad tysiąc dzieci, które wytańczyły i wyśpiewały ponad tysiąc koncertów w kraju i poza granicami, niezmiennie zachwycając wdziękiem i profesjonalizmem. Ich entuzjazm, uśmiech i zaangażowanie ciągle chwytają za serca widzów. Zawsze wspaniale przygotowani prezentują różnorodność i bogactwo folkloru polskiego, narodowy charakter i dorobek kulturowy naszych twórców sprzed wieków.

Zespół prezentuje pokaźny dorobek kompozycji tańców i przyśpiewek z całej Polski. W repertuarze znajdują się wszystkie polskie tańce narodowe, suity regionalnych tańców, a także gry i zabawy dziecięce, pieśni i tańce włościańskiej Starej Warszawy. Jest także Salon Warszawski, Kolędy i Pastorałki Polskie oraz Herbarz Polski.

Aktualnie  następuje REAKTYWACJA zespołu Varsovia w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Zajęcia planowane są od września 2018r.